Na czym polega toczenie CNC?
Produkcja podzespołów dla wielu gałęzi przemysłu odbywa się obecnie za pomocą tokarek CNC, które posiadają możliwość sterowania elektronicznego, w ten sposób można uzyskać dużą dokładność oraz powtarzalność całej partii.
Oczywiście wykorzystuje się tokarki podobne do urządzeń, które stosowane są od lat, jednak w tym przypadku maszynę programuje się cyfrowo.
Produkcja podzespołów przy wykorzystaniu maszyn CNC
Dzięki temu uzyskujemy bardzo wysoką precyzję, możemy zatem ustalić wielkość otrzymanego materiału w dziesiątkach milimetrów, z pewnością sprawdzi się to produkcji masowej, gdzie liczy się precyzja. Toczenie CNC jest procesem, gdzie przy wykorzystaniu noży tokarskich następuje obróbka przedmiotu toczonego. Materiał wprawiony w ruch obrotowy jest obrabiany przez maszynę, w tym przypadku można uzyskać przykładowo części rur, różnego rodzaju złączki, elementy które mogą być wykorzystywane przykładowo w automatyce przemysłowej. Oczywiście możliwość zaprogramowania maszyny to także eliminacja błędów ludzkich, maszyna zaprogramowana jest w taki sposób, aby każdy element powstawał w tym samym rozmiarze, możemy uzyskać bardzo szeroką gamę podzespołów.
Dobrym przykładem będą części dla branży motoryzacyjnej, niekiedy są to części związane z tuningiem, które należy wykonać od podstaw, zamieniając części standardowe. W ten sposób można przykładowo uzyskać większą moc silnika, czy też stworzyć podzespoły z materiałów bardziej odpornych. Oczywiście toczenie CNC sprawdzi się w przypadku produkcji części, które nie są dostarczane już przez producenta. W przypadku starszych maszyn i urządzeń będzie to bardzo dobre rozwiązanie, aby zastąpić element uszkodzony takim samym elementem wykonanym od podstaw.
Firmy oferujące usługi tokarskie mogą wykonać element na podstawie dostarczonego elementu uszkodzonego, można przykładowo obecnie wykorzystać Skaner 3D, dzięki czemu uzyskamy przedmiot o identycznych rozmiarach. Oczywiście toczenie CNC może dotyczyć różnego rodzaju stali, również stali bardzo wytrzymałej, którą będziemy stosowali w przypadku maszyn i urządzeń, które pracują w wysokich temperaturach oraz przy wysokim ciśnieniu.