Czy pizza może być zdrowa

Czy pizza może być zdrowa

Cienki, pszenny placek wzbogacony różnymi smacznymi składnikami podbił serca ludzi a całym świecie. Dziś pizzę najchętniej jemy w knajpie, zabieramy ze sobą na wynos, zamawiamy do domu, bądź kupujemy mrożoną, by przyrządzić ją w piekarniku. Fani domowego jedzenia przyrządzają też bardzo często pizzę w domu, samodzielnie wyrabiając ciasto, dekorując je ulubionymi dodatkami. Niezależnie jednak jaką pizzę preferujemy, w dobie mody prowadzenia zdrowego życia, bardzo często pojawia się jedno, podstawowe pytanie. Czy pizza może być zdrowa?

Jak pierwotnie wyglądała pizza

Pizza znana była już w starożytności przez Greków, jako cienkie, pszenne placki przypominające dzisiejszą focaccię jedzone z oliwą i ziołami. Pierwsza, włoska pizza powstała dopiero w Neapolu na cześć królowej Małgorzaty, wtedy też po raz pierwszy świat poznał Margheritę, czyli odmianę pizzy z serem, pomidorami, posypaną świeżymi ziołami. Do dziś kuchnia włoska bazuje tylko na kilku, ale za to niezwykłej jakości składnikach. Choć jest to spowodowane biedą występującą w tamtych czasach i ograniczonym dostępem do sporej ilości składników, tradycja ta utrzymuje się do dziś, a kuchnia włoska jest jedną z ulubionych na całym świecie.

Dzisiejsze rodzaje pizzy

Na przestrzeni wielu lat spojrzenie na pizzę w znaczny sposób ewoluowało. Dzisiejsze placki różnią się od tych starożytnych, głównie w zależności od grubości ciasta, oraz rodzaju wybranych składników. Samo podanie również ma znaczenie. Tradycyjna neapolitańska pizza charakteryzuje się bardzo cienkim ciastem, opiekanym w piecu opalanym drewnem. Podstawowym składnikiem takiej pizzy jest sos, przyrządzony najlepiej ze świeżych pomidorów. Ser używany do produkcji włoskiej pizzy to niezastąpiona od lat mozzarella, a jako mięsne dodatki uznaje się tylko włoskie, długodojrzewajęce szynki, które wyglądem przypominają surowe wędliny. Innymi popularnymi dodatkami mogą być ryby takie jak tuńczyk, sardynki oraz anchois, polecane dla wykwintnych koneserów. Do dekoracji używa się bardzo często świeżej rukoli, bazylii oraz płatków wyraźnego w smaku parmezanu. Wbrew krążącej opinii prawdziwa pizza Wrocław podawana jest w towarzystwie oliwy, bardzo często z dodatkiem ziół, czosnku i ostrej papryki, a nie czosnkowego sosu na bazie śmietany i majonezu. Pomysł ten został zapoczątkowany przez USA, które na pizzę mają całkiem inne spojrzenie. Amerykańska pizza to przede wszystkim grube, puszyste ciasto, pełne ciągnącego się żółtego sera. Przy doborze dodatków wszelkie chwyty są dozwolone, na ciasto kładzie się kiełbasę, kurczaka, chorizo, mięso mielone, kukurydzę, boczek oraz wiele innych składników niespotykanych we włoskiej kuchni. Sama pizza wyglądem bardzo często przypomina prostokąt zamiast tradycyjne kształtem przypominające koło.

Czy pizza może tuczyć?

Takie pytania także bardzo często spotkać można w internecie. Patrząc na amerykańskie równie łatwo dostępne w Polsce odpowiedniki pełne kalorycznych, tłustych dodatków odpowiedź brzmi tak. Pizza może być ciężkim daniem, które bardzo często jedzone może powodować wzrost wagi. Dobra wiadomość jest jednak taka, że wszystko zależy od rodzaju jej ciasta i wybranych do niej składników. Ser jest zdecydowanie jednym z bardziej kalorycznych dodatków, bez którego ciężko wyobrazić sobie jakąkolwiek pizzę, dlatego najlepiej wybierać mozzarellę, która w porównaniu do żółtego sera typu gouda zawiera tylko 250 kcal w 100 gramach. Do najbardziej kalorycznych składników należą bekon, salami, pepperoni oraz ser pleśniowy. Aby w jak największym stopniu zminimalizować kaloryczność pizzy, warto wybierać takie dodatki jak szpinak, pieczarki, owoce morza, tuńczyk czy brokuły oraz inne warzywa. Decydując się na pizzę domowej roboty, sami wybieramy co się na niej znajdzie, mając przy tym pewność jakości dobieranych przez siebie składników. Warto pamiętać, że pizza może być zdrowa, zwłaszcza jeśli zadbamy o obecność warzyw oraz świeżych ryb, jednak zawsze pozostanie dość kalorycznym daniem, dlatego nie należy przesadzać z częstotliwością jej jedzenia. Chyba że idąc tropem Włoszek, zależy nam na krągłych, podobnych do ich kształtach, wtedy pizzę możemy jadać niezależnie od pory dnia.