Które ogrzewanie jest najtańsze?

Które ogrzewanie jest najtańsze?

Wybór systemu ogrzewania do domu jest bardzo ważny. Odpowiednio przygotowana instalacja zapewnia ciepło i poprawia komfort przebywania w pomieszczeniu. Warto jest się zastanowić jaki system wybrać, po to, żeby nie przepłacać za ogrzewanie.

Jakie rodzaje ogrzewania są najbardziej popularne?

Decyzja o wyborze systemu grzewczego do budynku jest jedną z najważniejszych. Instalacja może być bardzo kosztowna, a zmiana jej, w przypadku złego wyboru, może być praktycznie niemożliwa do wykonania. Najczęściej spotykanymi surowcami, które wykorzystuje się do wytworzenia ciepła, są:

  • prąd
  • gaz ziemny
  • paliwa stałe (drewno, węgiel, ekogroszek)
  • energia słoneczna

Jeśli chodzi o rozmieszczenie źródeł ciepła w pomieszczeniu, to najbardziej popularnym systemem, jest zamontowanie grzejników na ścianach. Coraz częściej można jednak spotkać płaszczyznowe rozmieszczenie elementów grzewczych, np. w podłodze lub na suficie. Jest to jednak droższe rozwiązanie, ponieważ wymaga odpowiedniego przygotowania budynku. Jeśli nie masz na to wystarczającej ilości pieniędzy, to przyda Ci się pożyczka gotówkowa.

Gaz, prąd, węgiel czy słońce – które paliwo grzewcze jest najtańsze?

Ogrzewanie na paliwo stałe to bardzo popularny sposób, który umożliwia osiągnięcie określonej temperatury we wnętrzu. Przede wszystkim węgiel oraz drewno są bardzo łatwo dostępne. Wykonanie instalacji również nie należy do najdroższych. To paliwo jest jednak uważane za mało ekologiczne i biorąc pod uwagę dążenie Polski do osiągnięcia neutralności klimatycznej, może się za chwilę okazać, że węgiel będzie droższy. Jednak aktualnie jest to najtańszy wybór, szczególnie jeśli nie masz możliwości do podpięcia budynku pod instalację gazową.

Ogrzewanie gazowe jest bardzo wygodne pod względem obsługi. Jest to bardzo „czyste” źródło ciepła. Nie każdy jednak ma możliwość, żeby z niego skorzystać. Uwarunkowane jest to istnieniem instalacji gazowej w pobliżu. Jeśli jej nie ma, to musisz zdecydować się na samodzielną budowę zbiornika. W tym przypadku musisz spełnić szereg wymagań oraz liczyć się z kosztami, np. za wykonanie projektu instalacji. Jesteś zdecydowany na ogrzewanie gazowe, a nie masz na to pieniędzy? Przyda Ci się pożyczka gotówkowa.

Jeśli chcesz się zdecydować na ogrzewanie prądem, również musisz liczyć się z tym, że koszty mogą być wysokie. W przypadku korzystania z energii słonecznej, źródło ciepła nic nie kosztuje, ale wykonanie instalacji może być bardzo drogie.