Pogorszony słuch? Odwiedź gabinet lekarza audiologa.

Pogorszony słuch? Odwiedź gabinet lekarza audiologa.

Audiolog to lekarz specjalista zajmujący się diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń i chorób narządu słuchu. Jest to jedna z dziedzin otolaryngologii.

Do audiologa trafiają pacjenci w każdym wieku. Może nas do niego skierować lekarz pierwszego kontaktu lub laryngolog, kiedy wykluczy, że problemy ze słyszeniem są spowodowane łatwym do usunięcia problemem, na przykład zalegającą woskowiną w uchu czy zwykłą infekcją. Lekarz laryngolog może też skierować nas do audiologa w celu konsultacji lub dodatkowych badań, na przykład w celu upewnienia się czy zapalenie ucha nie uszkodziło nam słuchu. Niedosłuch może być problemem wrodzonym, coraz częściej wykrywanym już u noworodków dzięki programowi badań. Pogorszenie słuchu lub niedosłuch może wystąpić u kilkulatka, choćby z powodu infekcji czy urazu, u osoby dorosłej na przykład w wyniku otosklerozy, a także u osób starszych w wyniku naturalnych procesów starzenia narządu słuchu.

Do audiologa warto wybrać się na wizytę, gdy mamy długotrwałe uczucie zatkanego ucha, przy bólu uszu, przy pogorszeniu słyszenia, kiedy występują szumy uszne. Przy nawracających stanach zapalnych ucha czy po przebyciu zapalenia opon mózgowych również powinniśmy odwiedzić audiologa, w celu konsultacji przyczyn nawracania choroby oraz aby zapobiec pogorszeniu lub utracie słuchu w wyniku ich zaniedbania. Na konsultacje audiologiczne często kierowane są osoby mające problemy z mówieniem. Celem takiej wizyty jest wykrycie, czy problemy z komunikacją nie wynikają z niedosłyszenia lub chorób narządu słuchu. Możemy także poszukiwać lekarza wpisując w wyszukiwarkę internetową: audiolog warszawa. Na początku wizyty w gabinecie lekarz audiolog przeprowadzi wywiad z pacjentem, następnie wykona otolaryngologiczne badanie fizykalne, które polega na obejrzeniu uszu za pomocą wziernika i kontroli drożności trąbki słuchowej. Następnie lekarz zdecyduje o dalszym postępowaniu i ewentualnym leczeniu, jeżeli jest taka potrzeba dobierze aparat słuchowy albo skieruje na zabieg operacyjny.