Usuwanie tatuaży laserem a bezpieczeństwo
Ludzie decydują się na tatuaże z różnych powodów. Decyzja o ozdobieniu swojej skóry jest czasami zbyt pochopna. Niejednokrotnie zdarza się również, że poglądy wytatuowanej osoby się zmieniają, a symbole, które dumnie widniały kiedyś na skórze, zaczynają być krępujące. Są również sytuacje, w których nieudane wykonanie tatuażu znacznie obniża zadowolenie ze swojego ciała i prowadzi do obniżonej samooceny. Na szczęście istnieją nowoczesne metody laserowego usuwania tatuaży.
Jak ograniczyć ryzyko pojawienia się uciążliwych skutków ubocznych po zabiegu laserowego usuwania tatuażu?
Zanim przystąpi się do laserowego usuwania tatuażu, należy przygotować do zabiegu swoją skórę. Minimum 30 dni przed rozpoczęciem zabiegu osoba, która decyduje się na usunięcie niechcianego tatuażu, powinna unikać promieni UV. Podobnie sytuacja ma się z peelingiem chemicznym, a także mechanicznym. Dzień przed wykonaniem laserowego usuwania tatuażu należy dokładnie ogolić miejsce, które będzie poddane zabiegowi. Istnieją również pewne wskazania dotyczące tego, co należy zrobić po zabiegu usuwania tatuażu. Miejsca poddanego naświetlaniu nie powinno się moczyć przez kolejne 2-3 dni. Dodatkowo na naświetlanym niedawno laserem obszarze skóry powinno się unikać natłuszczenia. Zalecane jest także stosowanie kremów z filtrem o faktorze co najmniej 30 SPF. Ponadto osobom, które usunęły niedawno tatuaż, zaleca się zredukowanie do minimum wysiłku fizycznego, gdyż nadmierna potliwość nie jest wskazana w tym okresie. Konieczne jest również unikanie drapania się po strupkach pozostałych po zabiegu. Aby usuwanie tatuażu przebiegło pomyślnie, a skóra całkowicie się wygoiła, należy przestrzegać wymienionych powyżej zasad. Ignorowanie wskazań dotyczących zachowania przed i po zabiegu może skutkować przykrymi i nasilonymi skutkami ubocznymi laserowego usuwania tatuażu. Warto dodać jeszcze, że istnieją pewne absolutne przeciwwskazania do zabiegu w postaci choroby tkanki łącznej, skłonności do bliznowców oraz ciemnej karnacji. Decyzja o zabiegu usuwania tatuażu pomimo wyraźnych przeciwwskazań może niestety przynieść w efekcie poważne komplikacje zdrowotne.
Jakie są podstawowe skutki uboczne laserowego usuwania tatuaży?
Do najczęściej występujących skutków ubocznych laserowego usuwania tatuażu należą zmiany rumieniowe, obrzękowe, przebarwienia, a także zwiększenie wrażliwości skóry na rozmaite bodźce. Czasami tego typu objawy zachodzą w wyniku reakcji alergicznych. Zmiany rumieniowe to lokalnie występujące zaczerwienienia na skórze. Przyczyną takiej sytuacji przy zabiegu usuwaniu tatuażu może być znaczne podrażnienie skóry. Zmiany obrzękowe, czyli opuchlizna także mogą być skutkiem znacznego podrażnienia skóry, a także reakcji alergicznej. Przebarwienia powstałe w wyniku usunięcia tatuażu mogą się zdarzyć, ale na szczęście znikają one po upływie pewnego okresu. Przeważnie tego typu przebarwienia zanikają kompletnie po upływie kilku dni od wykonania zabiegu. Laserowe usuwanie tatuaży powodować może również zwiększenie wrażliwości skóry na rozmaite bodźce. Po pewnym czasie wspomniana większa wrażliwość na bodźce również zanika. Nowoczesne metody laserowego usuwania tatuaży są mniej inwazyjne od chirurgicznej ingerencji. Stosowane lasery są coraz bardziej nowoczesne, efektywne i bezpieczne. Dzięki postępowi technologii coraz więcej osób decyduje się na usunięcie niechcianych tatuaży, a ceny tego typu zabiegów są coraz bardziej atrakcyjne. Nie zawsze pojawienie się skutków ubocznych laserowego usuwania tatuażu związane jest z niestosowaniem się do zaleceń dotyczących tego, co należy zrobić przed zabiegiem i po zabiegu.
Ingerencja wiązką lasera w skórę może powodować zróżnicowane reakcje, gdyż skóra u każdego człowieka ma nieco inne właściwości. Warto jednak przed zabiegiem stosować się do zaleceń, a także nie podejmować się usuwania tatuażu, jeżeli pojawiają się przeciwwskazania związane ze stanem zdrowia.