Cykle ładowania baterii i akumulatorów
Różnego rodzaju baterie i akumulatory mogą zasilać wiele różnych urządzeń przenośnych. Codziennie korzystamy z telefonów, czy laptopów, które posiadają baterie, umożliwiające pracę, bez stałego źródła energii.
Akumulatory litowo-jonowe zasilają wszystkie rodzaje „mobilnych” technologii, od elektrycznych szczoteczek do zębów i tabletów po elektryczne samochody i ciężarówki. Jednak akumulatory wyczerpują przez co wymagają częstego ładowania. Każde urządzenie wymaga odpowiedniej ładowarki, trzeba jednak pamiętać iż baterie posiadają ograniczenie cykli ładowania. Twój telefon, laptop i odtwarzacz MP3 prawdopodobnie korzystają z baterii litowo-jonowych. Są szeroko stosowane od około 1991 roku, ale podstawową zasadę ich działania opracował amerykański chemik Gilbert Lewis (1875–1946) już w 1912 roku. Zwykłych baterii, takich jak cynkowo-węglowe i alkaliczne, nie można ładować, ponieważ reakcje chemiczne generujące energię nie są odwracalne. Po wyczerpaniu energii elektrycznej nie ma łatwego sposobu na ich uzupełnienie. Należy także pamiętać o prawidłowym ładowaniu, warto wybrać także baterię od sprawdzonego producenta. Przykładowo akumulatory LG, charakteryzują się dużą żywotnością, dzięki czemu mogą bezawaryjnie działać przez wiele lat.
Jest to szczególnie ważne w przypadku sprzętu medycznego służącego do podtrzymywania życia, w tym przypadku akumulatory muszą być niezawodne. W akumulatorach stosowane są różne substancje chemiczne, które uczestniczą w różnych reakcjach. Różnica pomiędzy bateriami które można ładować, a tymi które wyrzucamy po rozładowaniu polega na tym, że reakcje chemiczne w akumulatorze są odwracalne. Gdy akumulator się rozładowuje, reakcje przebiegają w jedną stronę, a akumulator oddaje energię. Podczas ładowania akumulatora reakcje przebiegają w przeciwnym kierunku, a akumulator pochłania energię. Te reakcje chemiczne mogą zachodzić tysiące razy w obu kierunkach, więc akumulator zwykle należy wymienić po kilku latach.