Co sprawia, że styl skandynawski jest tak popularny?
Często bywa, że kupujemy nowe ubrania i stare idą na długo w odstawkę. Upychamy je gdzieś głęboko w szafie i po prostu o nich zapominamy. Często zajmują niepotrzebnie powierzchnię naszych mebli.
Jeśli planujemy przedpokój, należy pamiętać, by meble tam się znajdujące były wentylowane. Jest to istotne szczególnie zimą lub mokrymi dniami, kiedy rozbieramy się z przemoczonych ubrań. Źle przechowywane, bez wentylacji, będą wydzielały nieprzyjemny zapach wilgoci i zgnilizny. W przypadku, kiedy próbujemy w praktyczny sposób zagospodarować niewykorzystaną powierzchnię na poddaszu, czy pod łóżkiem, często bowiem nie mamy miejsca na gromadzenie koców czy zapasowej pościeli, nasze ubrania i bielizna wywalają się z półek, a bałagan zaczyna nas przytłaczać. Dobre rozwiązanie to wykorzystanie powierzchni na poddaszu pod skośną płaszczyzną dachu, najlepiej na szafki cargo – w których można umieścić ręczniki lub obrusy, a pod łóżkiem na pojemniki, służące jako półka na dodatkową pościel, wyjeżdżająca na kółkach. Skandynawski wystrój stał się fenomenem globalnym. Uwielbiany za swoją prostotę, funkcjonalność i połączenie ze światem przyrody, ten styl aranżacji wnętrz oferuje dyskretną elegancję zarówno do wnętrz mieszkalnych, jak i komercyjnych.
Skandynawski design wyrósł w dużej mierze z zapotrzebowania na funkcjonalność, gdzie surowy zimowy klimat Europy Północnej sprawił, że mieszkańcy tego regionu cenili użyteczność nad dekoracją. Ten szacunek dla funkcjonalności był także ważnym ideałem ruchu Bauhaus, który miał wpływ na rozwój skandynawskiej architektury. Do skandynawskiego wystroju wnętrza wspaniale wpisują się krzesła z ekoskóry, eleganckie i zarazem proste w formie. Skandynawski design często ma neutralną, jednolitą paletę kolorów. Ponieważ zimy w Europie Północnej są długie i ciemne, skandynawski design wykorzystuje biel, szarość i beże, aby przestrzeń była jednolita i jasna. Często akcenty niebieskiego i innych odważnych kolorów są luźno włączone.