Jak nauczyć dziecko mądrego dokonywania zakupów?

Jak nauczyć dziecko mądrego dokonywania zakupów?

Im więcej wpoimy dziecku zasad tym więcej będzie wiedziało podczas swojego dorosłego życia. Pamiętajmy, że czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci. To od nas zależy czy nasze dziecko będzie podejmować dobre decyzje, czy też wręcz przeciwnie.

Ta kwestia powinna również dotyczyć wykonywania zakupów. Jeżeli od małego będziemy nasze dziecko zabierać ze sobą i będziemy starać się mu tłumaczyć najważniejsze kwestie oraz wskazywać czego należy unikać wówczas bardzo szybko uda mu się osiągnąć w tej kwestii samodzielność.

Nauka dokonywania wyboru

Dokonywanie zakupów nie jest z reguły dużym problemem jednak bardzo często szczególnie kobiety podchodzą do tej czynności emocjonalnie. Skutkuje to podejmowaniem decyzji, których później można żałować. W efekcie zakupujemy coś co tak naprawdę nam się zupełnie nie przyda. Jeżeli będziemy systematycznie tłumaczyć naszemu dziecku jakich błędami podczas zakupów powinien się wystrzegać będzie miało wówczas możliwość dokonywania trafnych wyborów.

Bardzo ważne jest aby wiedziało, iż nie wszystko czego zapragnie może być kupione. Wiele rzeczy jest zbyt drogich aby można je kupować bez szkody dla budżetu domowego. Czasem może dostać je w nagrodę za dobre zachowanie lub za posprzątanie swojego pokoju, jednak czasem musi liczyć się z tym, że jeżeli samo nie dołoży ze swojego kieszonkowego to niestety, ale nie będziemy mogli mu zakupić upragnionej rzeczy. Promocje bardzo często są możliwością zakupienia towaru po cenie niższej, jednak może się zdarzyć, ze będą one dla klientów pułapką. Najważniejsze zasady w tej kwestii powinny być nie tylko wytłumaczone, lecz również poparte odpowiedzialnym zachowaniem rodziców.

Na początku starajmy się z dzieckiem chodzić na zakupy i tłumaczyć mu każdą decyzję w tej kwestii, jednak jeżeli osiągnie już wiek w którym stanie się osobą odpowiedzialna warto zaufać mu i dać troszkę swobody w tym zakresie. Ustalmy jasne zasady na co może przeznaczać pieniądze ze swojego kieszonkowego, a także zaproponujmy dodatkowe bonusy na przykład za dobre wyniki w nauce lub za nie ociąganie się ze sprzątaniem. Warto dziecku pokazać strony, gdzie mogą znaleźć atrakcyjne oferty jak na przykład www.zakupomat.net. Jeżeli będzie znało dziecko wartość pieniądza już od najmłodszych lat to wówczas łatwiej będzie mu podejmować decyzje dotyczące zakupu nowych rzeczy.

Zobacz tez te publikację: jak kupować w internecie.