Kominek we wnętrzu – chwilowy trend czy styl życia?

Kominek we wnętrzu – chwilowy trend czy styl życia?

Tajemnicą przytulnej atmosfery jest kominek we wnętrzu naszego mieszkania. Trzaskający ogień kominka zawsze kojarzy się z epoką wiktoriańskiej Anglii. To zapach tradycji, szacunku i domowej przytulności w kręgu rodzinnym. Ten detal wnętrza jest po prostu niezastąpiony, ponieważ jak dotąd w wielu domach w Polsce nie ma centralnego ogrzewania, ale często kominki są wykorzystywane jako elementy klimatyczne i eleganckie w wystroju wnętrz.

Może on stanowić element dekoracyjny wystroju nowoczesnego mieszkania, ale także jego praktyczną część. W końcu kominek jest również dodatkowym źródłem ciepła, a także dobrym sposobem wentylacji powietrza w pomieszczeniu.

Gdzie zamontować kominek?

Kominek może być zainstalowany praktycznie w każdym mieszkaniu. Jeśli jednak jest to kominek z żywym ogniem, należy wcześniej skonsultować się ze specjalistami. Często konieczne jest uzyskanie specjalnego zezwolenia na ten cel. Być może lepiej jest zrezygnować z tej opcji na rzecz kominka elektrycznego. Nada to wnętrzu tej samej przytulności i będzie bardziej praktyczne. Jeżeli chodzi o zamontowanie w prywatnym domu, to w tym przypadku nie będzie żadnych ograniczeń. A w przypadku domu na wsi, w którym nie ma sieci gazowej, jest to również świetny sposób na ogrzanie pomieszczenia.

Jaki kominek wybrać?

Możemy zdecydować się na kominek elektryczny. Ten wariant działa za pomocą energii elektrycznej, ale wygląda jak tradycyjny kominek. Często jest stosowany w wystroju wnętrz mieszkania. Jest bezpretensjonalny w pielęgnacji, działa za pomocą pilota i jest dość łatwy w instalacji. Także możemy zdecydować się na kominki opalane drewnem. Ten kominek we wnętrzu wymaga komina, który komplikuje pracę w mieszkaniach miejskich.

Należy również pomyśleć o bezpieczeństwie, ponieważ jest to ogień otwarty. Trzeba także zastanowić się nad miejscem przechowywania drewna opałowego. Oczywiście, aby stworzyć taką samą przytulną atmosferę, nie ma sobie on równych. Taki kominek jest jednak dość trudny do zainstalowania w gotowym wnętrzu. Idealnie, jeśli uwzględnimy taki kominek na etapie tworzenia projektu mieszkania lub domu. Z kolej fałszywy kominek jest stosowany w wystroju wnętrz tylko jako dekoracja. Może to być imitacja wariantu z prawdziwym drewnem lub tylko jako wystająca nisza.

Jak wstawić kominek do wnętrza?

Kominek we wnętrzu najlepiej zainstalować w salonie lub jadalni, połączonej z pokojem dziennym i kuchnią. Często jest to centralny element wystroju wnętrza. Jeśli chodzi o wystrój salonu, meble tapicerowane (tj. sofa i fotele) umieszcza się zazwyczaj przed kominkiem. Wygodnie jest też postawić przed nim stolik kawowy, a nad kominkiem dobrze wyglądają obrazy. Kominek we wnętrzu powinien nie tylko pasować do ogólnego stylu pomieszczenia, ale także stać się organiczną częścią całego pomieszczenia. Doskonale komponuje się on ze stylem klasycznym, wiktoriańskim, a nawet nowoczesną aranżacją wnętrz. Dla klasyków połączenie marmuru, granitu, onyksu, piaskowca i żaroodpornego drewna nadaje się jako idealne wykończenie.

Dodatkowe informacje

Jeżeli szukasz dodatkowych informacji, sprawdź asortyment w sklepie internetowym Szalony Max – piec koza, kominki z płaszczem wodnym i wiele więcej