Urządzenia wymuszające obieg powietrza

Urządzenia wymuszające obieg powietrza

Obecnie w budownictwie widzimy tendencje aby ograniczać maksymalnie straty ciepła. Obecnie niezwykle często stosuje się odzysk ciepła w domu pasywnym, przez co osiągnąć możemy znacznie mniejsze zużycie energii.

Aby mógł zostać osiągnięty odzysk ciepła musi zostać otrzymany bardzo niski współczynnik przenikania ciepła, a dodatkowo pokrywa domu pasywnego nie może dopuszczać powietrza. Bardzo duże znaczenie w procesie, jakim jest odzysk ciepła maj wentylacja, która zmniejsza o siedemdziesiąt procent straty ciepła, które związane są z ciągłą wentylacją budynków. Niezwykle ważne staje się tu wykorzystanie gruntowego wymiennika ciepła, który znacznie odzyskuje utracone ciepłe powietrze. Obecnie wentylatory stosuje się niemal we wszystkich budynkach, a szczególnie w pomieszczeniach mieszkalnych, czy też zakładach pracy. Dziś rynek oferuje także bardzo szeroki wybór urządzeń, jakimi są wentylatory. Wśród tego asortymentu wyróżnić można: wentylatory śmigłowe, normalne, przeciwbieżne, promieniowe, osiowo akcyjne, czy też diagonalne. Obecnie są coraz częściej stosowane i cechują się znakomitym użytkowaniem. Obecnie rekuperacja stosowana jest przede wszystkim w przemyśle, zaś w ogólnym znaczeniu można określić ją, jako odzyskiwanie energii termicznej wszystkich gazów odpadkowych oraz spalin.

Proces, jakim jest rekuperacja prowadzony jest przy użyciu różnorakich urządzeń, nagrzewnic, czy też wymienników ciepła.

Bardzo często proces, jakim jest rekuperacja odbywa się przy użyciu pieca martenowskiego, który ma postać komory, w której gorące spaliny oddają ciepło gazowi opałowemu. Proces ten często wykorzystywany jest także w nowoczesnych samochodach, przez co spaliny na powrót uzyskują wersję, jaką można użyć. Wiele osób zastanawia się jaki rekuperator kupić z pewnością musimy brać pod uwagę wielkość pomieszczenia, oraz jego moc. Dzięki działaniu rekuperatory powodują krążenie powietrza w, a przez to szybko mogą ogrzać nasz dom, czy też biuro.