Diety ze zmniejszoną ilością węglowodanów

Diety ze zmniejszoną ilością węglowodanów

Z pewnością dieta ketogeniczna to doskonały pomysł aby schudnąć, w tym przypadku będziemy rezygnowali ze spożycia dużej ilości węglowodanów.

Dzięki temu nasza dieta będzie zdrowsza, jednak będziemy spożywali większą ilość tłuszczów, warto pamiętać że na tego rodzaju dietę warto przestawiać się stopniowo, dzięki temu nie odczujemy dyskomfortu. Ekstremalne wyrzeczenie się węglowodanów powinno nie tylko pomóc tym, którzy chcą schudnąć, ale jest również wykorzystywane w medycynie różnych dolegliwości. Dieta ketogeniczna polecana jest w przypadku dzieci z padaczką, cukrzycą typu 2 czy chorym na chorobę Alzheimera. W przypadku chorób serca, trądziku i raka jest czasami przepisywany jako środek wspomagający, zawsze po konsultacji z lekarzem. Bez konsultacji z lekarzem osoby z chorobami wątroby lub nerek zdecydowanie powinny zrezygnować z diety ketonowej. Ta dieta jest również nieodpowiednia dla osób w ciąży, chorych lub z niedowagą. Do tej pory nie zidentyfikowano konkretnych skutków ubocznych diety ketogenicznej.

Diety ze zmniejszoną ilością węglowodanów

W fazie przejściowej czasami pojawiają się takie objawy jak zmęczenie, zwiększone uczucie głodu, problemy ze snem, bóle głowy, nudności i problemy z trawieniem.

Aby tego uniknąć, można wybrać łagodny start i zacząć od normalnej diety niskowęglowodanowej. Ograniczenie spożycia konkretnych kalorii nie będzie konieczne, ponieważ organizm sam spala białko i tłuszcz poprzez ketozę. Jednak dieta ketogeniczna powinna być zawsze prowadzona pod nadzorem lekarza, który będzie dbał o stan naszego zdrowia, sprawdzi na bieżąco nasze wyniki. Ze względów medycznych przejście na dietę ketogeniczną powinno odbywać się po konsultacji z lekarzem, a nie samodzielnie. Ale także jeśli chodzi o odchudzanie, najpierw należy to wyjaśnić z lekarzem. Ponieważ dieta ketogeniczna bogata tylko w tłuszcz może prowadzić do złogów w naczyniach krwionośnych, co z kolei może zwiększać ryzyko udaru i zawału serca. Produkcja kwasu moczowego wzrasta wraz z dietą ketogenną, co zwiększa ryzyko wystąpienia choroby dny moczanowej. Jest to kolejny powód, dla którego należy regularnie odwiedzać lekarza i sprawdzać poziom kwasu moczowego.