Usuwanie wgnieceń karoserii bez szpachli

Usuwanie wgnieceń karoserii bez szpachli

Wgniecenia na powierzchni blachy auta powstałe przykładowo w wyniku gradu wyglądają nieatrakcyjnie, obniżają wartości pojazdu, każdy kierowca będzie chciał się ich pozbyć.

Możemy zatem udać się do zakładu blacharskiego, jednym ze sposobów będzie wypełnienie ubytku za pomocą szpachli a następnie ponowne lakierowanie pojazdów. Jednak jeżeli lakier nie jest uszkodzony wówczas możemy zastosować metodę PDR czyli Paintless Dent Removal która polega na wypchnięciu wgniecenia na zewnątrz.

Usuwanie wgnieceń karoserii bez szpachli

Eliminacja wgnieceń metodą PDR

PDR to skuteczny sposób na doprowadzenie wgniecionego metalu do kształtu poprzedniego. W tym przypadku nie będziemy uszkadzali lakieru, jest to metoda bezinwazyjna. Nie musimy wykorzystywać szpachli oraz dobierać koloru i lakierować pojazd. Metoda PDR z pewnością wymaga doświadczenia, należy wiedzieć w jakim miejscu przełożyć narzędzia, w jaki sposób wybrać metodę usuwania wgnieceń. Możemy bowiem zrobić to od środka lub też od zewnątrz pojazdu. Jest to metoda która znacząco obniża koszty naprawy, jest to także oszczędność dużej ilości czasu. W przypadku tradycyjnej naprawy musimy poczekać aż nowo nałożony lakier wyschnie, jest to także dużo droższa metoda niż usunięcie wgnieceń metodą PDR. Dzięki temu nasz pojazd zyska na wartości, dlatego jeżeli jest to możliwe kierowcy którzy chcą naprawić blachę korzystając z usług PDR.

Przed dokonaniem napraw należy ocenić uszkodzenia pojazdu, jak duże są wgniecenia, w których wypadkach możemy zastosować technikę PDR. Kolejnym etapem może być uzyskanie dostępu do wgnieceń, możemy usunąć panele nadwozia, niekiedy konieczne będzie usunięcie przykładowo świateł czy też paneli w bagażniku lub drzwiach. Technika PDR może być zatem nieco czasochłonna, jednak efekty uzyskane w ten sposób z pewnością będą zadowalające, będzie to także niższy wydatek niż tradycyjna naprawa blacharska.

Osoby które chciałyby się nauczyć usuwania wgnieceń metodą bezinwazyjną mogą zapisać się na profesjonalne szkolenia PDR, organizowane przez firmy które zajmują się technikami PDR na co dzień. Osoby z dużym doświadczeniem z pewnością będą widziały w jaki sposób nauczyć kursantów podstawowych technik. Ważna jest umiejętność prawidłowego dobrania narzędzi do rodzaju wgniecenia.