Czy trzeba ze sobą wozić prawo jazdy, dowód rejestracyjny i OC?

Czy trzeba ze sobą wozić prawo jazdy, dowód rejestracyjny i OC?

Jeszcze niedawno kierowcy poruszający się pojazdami po Polsce mieli obowiązek posiadania przy sobie kompletu dokumentów, w którego skład wchodziło prawo jazdy, dowód rejestracyjny pojazdu oraz dokument potwierdzający zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej.

Aktualnie od 2018 roku nie ma obowiązku posiadania przy sobie takich dokumentów, ponieważ funkcjonariusze Policji posiadają dostęp do baz internetowych, w których mogą sprawdzić wszystko w łatwy i szybki sposób. Znika więc problem zapominania o małym potwierdzeniu ubezpieczenia OC, które zawiera podstawowe informacje na temat polisy. Kierowcy często o nim zapominali lub nie wymieniali go po upływie roku i zawarciu nowej polisy. Wiązało się to z koniecznością zapłacenia mandatu i innymi problemami.

Czy trzeba ze sobą wozić prawo jazdy, dowód rejestracyjny i OC?

Brak dokumentów w czasie jazdy samochodem

Dzięki nowym przepisom wprowadzonym na obszarze Polski, zarówno kierowcy mogą cieszyć się z dużej wygody, jak również policjanci mają zapewnione usprawnione przeprowadzanie kontroli drogowych. Wszystkie istotne informacje można sprawdzać w bazie kierowców i pojazdów oraz w bazie danych opublikowanej przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Również podczas stłuczki lub wypadku sprawca nie musi okazywać potwierdzenia polisy OC, ponieważ baza prowadzona przez UFG jest dostępna on-line, dla każdego kto posiada numer rejestracyjny albo VIN sprawdzanego samochodu.

Oczywiście komplet dokumentów jest nadal wymagany w wielu innych krajach. W związku z tym należy zabrać je ze sobą w przypadku wyjazdu poza granicę Polski do krajów leżących w Unii Europejskiej oraz poza nią. Fakt posiadania prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego z ważnym przeglądem technicznym czy też ubezpieczenia OC można sprawdzić w łatwy i wygodny sposób w ogólnodostępnych bazach. Jest to duże udogodnienie dla funkcjonariuszy oraz osób kontrolowanych.

Praktyczne informacje na temat dokumentów wymaganych podczas jazdy samochodem można znaleźć w Internecie na stronie https://kalkulatorubezpieczen.net.pl/czy-trzeba-wozic-ze-soba-oc-brak-dokumentu-przy-kontroli/ i wielu innych. Jeśli ktoś jednak nie czuje się pewnie, może zabrać ze sobą dokumenty. Uniknie się wtedy nieporozumień w przypadku problemów z działaniem bazy danych, itp.