Czym się zajmuje periodontolog?

Czym się zajmuje periodontolog?

Chociaż z chorobami, którymi zajmuje się periodontologia, zmaga się wiele osób, większość tak naprawdę nie wie, że taka dziedzina w ogóle istnieje. Tymczasem lekceważenie tych dolegliwości może skutkować utratą zębów. Kiedy warto zapisać się na wizytę do periodontologa?

Czym jest periodontologia?

Periodontologia to dziedzina stomatologii, która zajmuje się chorobami przyzębia oraz błonami jamy ustnej. Lekarz o tej specjalizacji leczy więc dolegliwości: dziąseł, okostnej, kości wyrostka zębodołowego, ozębnej i cementu korzeniowego.

Przyzębie to tkanki otaczające zęby. Choroby z nimi związane są częste, chociaż wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy ze zmagania się z nimi. Tymczasem szacuje się, że periodontologa powinien odwiedzić prawie każdy dorosły człowiek (Gdzie zapisać się na wizytę? Sprawdź: periodontologia Warszawa). Do najpopularniejszych chorób przyzębia należą zapalenie dziąseł, zapalenie przyzębia, paradontoza.

Kiedy udać się do periodontologa?

Istnieje wiele dolegliwości, które mogą świadczyć o potrzebie konsultacji z periodontologiem. Dotyczy to zwłaszcza krwawienia dziąseł oraz ruszania się zębów, czyli problemów wielu Polaków, które często bywają bagatelizowane. Brak diagnozy i leczenia w porę może skutkować utratą zębów.

Do lekarza periodontologa należy się też udać wtedy, gdy stomatolog zdiagnozuje odsłaniania się szyjek zębowych albo różnego rodzaju obrzęki w jamie ustnej. Zalecenie wizyty może się pojawić także wtedy, kiedy z ust wydobywa się nieprzyjemny zapach. Ponadto, periodontolog pomaga także w leczeniu nadwrażliwości.

Istnieją także choroby, które ze względu na swoje działanie, wymagają konsultacji z tym lekarzem. Dotyczy to zwłaszcza cukrzycy i chorób nowotworowych, ale także HIV. Leczenie u tego specjalisty bywa też koniecznością, kiedy ktoś prowadzi niezdrowy tryb życia i stosuje dietę ubogą w witaminy B i C. Warto również dodać, że wizyta bywa zalecana podczas leczenia wad zgryzu.

Jak wygląda leczenie periodontologiczne?

Przebieg leczenia zależy od tego, co i w jaki sposób jest leczone. Periodontologia, chociaż jest mało znane, to dziedzina dobrze rozwinięta, więc używane metody są bardzo różne. Niewielkie dolegliwości leczy się miejscowo i zachowawczo, ale poważne choroby mogą wymagać zabiegów chirurgicznych. Odpowiednia diagnoza jest zatem podstawą. Ponadto, zaawansowane leczenie periodontologiczne bardzo często wymaga konsultacji ze stomatologami o różnych specjalizacjach. Trzeba się więc liczyć z tym, że może długo trwać.