Wybierz zabawki dostosowane do wieku dziecka

Wybierz zabawki dostosowane do wieku dziecka

Ta sama zabawka może przeprowadzić dziecko przez wiele różnych etapów rozwoju, więc nie spiesz się z wymianą starych zabawek na nowe, kiedy tylko dziecko ich zażąda.

Niektóre podstawowe zabawki, takie jak klocki, piłki, skakanki, lalki, pluszaki czy domki dla lalek, służą tak wielu celom rozwojowym, że rodzice nie powinni szybko ich wymieniać i przechodzić do czegoś nowszego. Na przykład niemowlęta mogą zacząć trzymać klocki i rozwinąć pewien rozwój mięśni i koordynację. W miarę dorastania dziecka klocki pomagają rozwinąć wiele innych umiejętności, takich jak relacje przestrzenne, język, wyobraźnia, kreatywność oraz umiejętność budowania, planowania i konstruowania. Układanie klocków z rodzeństwem lub przyjaciółmi uczy też tolerancji na frustrację i współpracy z innymi, a także planowania i budowania różnych konstrukcji. Niemowlęta są zafascynowane ruchem, dźwiękami i prostymi czarno-białymi obrazami. Odkrywają własne ciała, pracują nad koordynacją wzrokowo-ruchową, sięganiem i chwytaniem. Do zabawek dla dzieci dostosowanych do wieku należą grzechotki, gryzaki, miękkie klocki i piłki, lusterka czy książeczki, a także wszystko, co mogą zacząć chwytać, machać, ciągnąć, kopać, ściskać lub trząść. Starsze dzieci mogą trzymać w rączce mniejsze zabawki. Wybierz zabawki dostosowane do wieku dziecka

Uczą się o przyczynie i skutku i będą w kółko powtarzać czynności, aby je opanować.

Lubią też przekładać zabawki z rąk do rąk oraz do pojemników i wyjmować z nich. Wiele takich samych zabawek dla niemowląt zostanie wykorzystanych w nowy sposób przez starsze dzieci. W wieku około dwóch lat dzieci zaczynają przewidywać wyniki, decydują o celu i celowo podejmują działania, aby go urzeczywistnić. Zaczynają także eksperymentować z rozmiarem, kształtem i przestrzenią. Zabawki odpowiednie do wieku obejmują zabawki do pchania i ciągnięcia, klocki, kubki do budowania wieży, sortowniki kształtów i proste zabawki do rozebrania. Starsze dzieci zaczynają bawić się w udawanie. Nadszedł czas, aby wprowadzić lalki, zestawy kuchenne, samochodziki, ciężarówki i drewniany domek dla lalek. Odpowiednie będą również zestawy rolnicze, kredki, farby do malowania palcami czy ciastolina, które pomagają rozwinąć kreatywność.