Jak wybrać odpowiedni fundusz ETF? Doradzamy!

Jak wybrać odpowiedni fundusz ETF? Doradzamy!

Wybór odpowiedniego funduszu ETF, który będzie cechował się jak najniższym poziomem ryzyka oraz będzie dostosowany do naszych potrzeb, nie jest prostym zadaniem. W tym momencie liczba istniejących ETF-ów wynosi kilka tysięcy, dlatego początkujący inwestorzy mogą mieć ogromne trudności z podjęciem tego typu decyzji. Poniższy artykuł zawiera szereg cennych porad i wskazówek dla wszystkich osób, które zastanawiają się nad ulokowaniem swoich środków w ETF-y. Zapraszamy do jego lektury.

Fundusze ETF – co je wyróżnia?

Nazwa funduszu ETF pochodzi z języka angielskiego – Exchange Traded Fund, czyli fundusze ntoowane na giełdzie. Działają one na dość podobnych zasadach do standardowych funduszy inwestycyjnych, jednak podstawową różnicą jest fakt, iż są one notowane na giełdzie. Ich zadaniem jest odwzorowywanie notowań konkretnych indeksów giełdowych, np. akcji, obligacji, metali itd.

Stawiając na ETF można dość szybko sprawić, że nasz portfel inwestycyjny będzie mocno zdywersyfikowany. Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, że początkujący inwestorzy bez odpowiedniej wiedzy nie powinni decydować się na inwestycję w ETF-y, ponieważ może to spowodować, iż w bardzo krótkim czasie stracą wszystkie zainwestowane środki. Jeśli chcesz przetestować swoje możliwości, inwestuj z Saxo – trzeba jednak się do tego odpowiednio przygotować, ponieważ w przeciwnym razie osiągnięcie sukcesu będzie absolutnie niemożliwe. 

Ważną zaletą inwestycji w fundusze ETF jest fakt, iż obowiązuje tutaj stosunkowo niski próg wejścia. Jest to zatem doskonałe rozwiązanie dla każdego początkującego inwestora, który chciałby w praktyce sprawdzić swoje umiejętności.

Dysponując jednostkami funduszu mamy prawo do udziału w całkowitych aktywach funduszu. Oznacza to, że mamy prawo do jego części. W związku z tym, iż liczba funduszy ETF na całym świecie wynosi kilka tysięcy, samodzielne podjęcie decyzji o inwestycji w konkretny ETF może być dla początkującego inwestora prawdziwym wyzwaniem. 

Jak wybrać odpowiedni fundusz ETF? 

Jak wybrać fundusz ETF? Podejmując tę decyzję trzeba mieć na uwadze kilka kwestii. Bardzo istotne jest zdefiniowanie celów inwestycyjnych. Warto określić, jakie cele chcielibyśmy osiągnąć poprzez swoją inwestycję. Czy chcemy osiągać zyski w perspektywie krótko-, czy może długoterminowej? Przed zakupem jednostek danego funduszu ETF należy też sprawdzać, jak radził on sobie w przeszłości. Jeśli jego wydajność była na wysokim poziomie, jest to znak, iż cieszy się on dużym powodzeniem wśród inwestorów i postawienie na niego będzie dobrą decyzją. 

Niezwykle ważne są też koszty inwestowania w ETF-y – różnią się one dość znacząco w zależności od funduszu.  Zwykle składają się one z opłat za zarządzanie, dywidendy i prowizji maklerskich. Przed wyborem konkretnego funduszu warto zatem dokładnie to zweryfikować. 

Jeśli jesteśmy początkującymi inwestorami, należy też dowiedzieć się jak najwięcej na temat specyfiki tej formy inwestowania. Dzięki temu będziemy wiedzieć, jakie kwestie trzeba mieć szczególnie na uwadze, by możliwe było osiągnięcie sukcesu. Pamiętając o wszystkich powyższych wskazówkach uda się ograniczyć ryzyko związane z inwestycją w ETF-y.