Co oznacza brexit dla eksporterów?

Co oznacza brexit dla eksporterów?

Od 2021 roku zmieniły się zasady współpracy handlowej z Wielką Brytanią po opuszczeniu przez nią Unii Europejskiej.

Od tej pory firmy powinny zwrócić uwagę na opodatkowanie, cło które będzie występowało podczas importu oraz eksportu towarów. Z pewnością duże zmiany dotyczą importu towarów, ponieważ będziemy musieli zapłacić cło za towar, który jest sprowadzony z Anglii.

Co oznacza brexit dla eksporterów?

Eksport towarów do Wielkiej Brytanii po brexicie

W przypadku kiedy eksportujemy towar, cło będzie płacił odbiorca w Wielkiej Brytanii. Zmiany podatkowe i cło zostały wprowadzone w po upłynięciu okresu przejściowego, zatem firmy, które współpracowały do tej pory z firmami w Wielkiej Brytanii, musiały zmienić zasady rozliczania. Oczywiście w tym przypadku zaszła także konieczność załatwienia większej ilości formalności związanych z importem lub też eksportem towarów. Przed brexitem firmy zajmujące się sprzedażą i sprowadzeniem towarów pomiędzy Polską a Wielką Brytanią mogły dokonywać tego w prosty sposób, jednak od 1 stycznia zasady zostały oczywiście zmienione. W Wielkiej Brytanii przestały obowiązywać przepisy unijne, zatem zaszła konieczność wprowadzenia zmian. Obecnej firmy, które zajmują się eksportem, powinny posiadać specjalne certyfikaty, ceny, złożyć wniosek o rejestrację podmiotu, czyli nadanie numeru EORI.

Warto zwrócić uwagę na klasyfikacje produktów sprzedawanych do Wielkiej Brytanii, należy sprawdzić jakie kody są odpowiednie dla różnego typu towarów, które będą eksportowane. Możemy skorzystać z usług agencji celnej, która obsługuje eksport na terenie Wielkiej Brytanii. Dzięki temu w naszym imieniu zostaną załatwione wszystkie formalności związane z przewozem towarów na teren Wielkiej Brytanii. Podobnie jeżeli jesteśmy importerem, agencja celna będzie mogło załatwić za nas wszystkie sprawy związane z cłem oraz podatkiem.

Z pewnością pomoc specjalistów w zagadnieniach takich jak brexit export to możliwość zaoszczędzenia dużej ilości czasu, dzięki temu towar będzie docierał do nas szybciej. Agencja celna będzie wiedziała, w jaki sposób przygotować szybko całą odpowiednią dokumentację, przedstawić ją w urzędzie celnym, tak aby towar jak najszybciej został wypuszczony z urzędu, można było go przewieźć do firmy, która zamawiała go w Polsce.