Popularne chorwackie zabytki

Popularne chorwackie zabytki

Nie od dziś jest wiadomo, że Chorwacja to całkiem popularny cel podróży. Bliskość morza, wspaniałe jedzenie i przyjaźni ludzie na pewno w dużym stopniu na to wpływają. Nie brakuje tam także miejsc odwiedzanych przez wielu.

Na początek można tu wspomnieć o pałacu Dioklecjana. Wybudowano go w Splicie, mieście położonym w południowych rejonach kraju. Cesarska rezydencja była przez pewien czas miejscem, gdzie głównie rezydował władca. Ten stan rzeczy trwał zresztą aż do jego śmierci, która nastąpiła w kilkanaście lat po zakończeniu budowy w 305 roku naszej ery. Był to ogromny kompleks. Niestety jak można się domyślić, do czasów współczesnych budowla nie ostała się w całości. Nie oznacza to bynajmniej, że wszystko z oryginalnych pomieszczeń zniszczało. Dziś turyści mogą podziwiać choćby świątynie poświęconą Jowiszowi, czy Złota Brama, czyli główne wejście do pałacu. Bezsprzecznie jest to jedna z atrakcji nie tylko samego miasta, ale też całej Chorwacji. Przypomina też o czasach potęgi Imperium Rzymskiego. Zwiedzanie – zwłaszcza z przewodnikiem może być z kolei nie lada gratką dla miłośników historii, zwłaszcza tej antycznej.

Mieliśmy coś dla entuzjastów historii, czas teraz zwrócić uwagę tym, którzy uwielbiają piękno architektury. Okazję do tego znajdą zwiedzając na przykład kościół pw. Świętego Marka w Zagrzebiu. Stołeczna świątynia powstała w czasach średniowiecznych. Pierwotnie tworzono go w oparciu, o styl romański, niezwykle popularny zresztą w tamtym czasie. Wygląd, jaki znamy dziś, zawdzięcza się z kolei przebudowie. Nadała ona całości charakter gotycki, który także cieszył się uznaniem wielu ludzi tamtego czasu. Uwagę wewnątrz przykuć mogą zwłaszcza rzeźby oraz freski, które umieszczono w różnych częściach kościoła. Ich autorem był jugosłowiański artysta Ivan Meštrović tworzący na przełomie XIX oraz XX stulecia. Najnowszą renowację przeprowadzono w 2009 roku. Od tego momentu nie przeprowadzano tam gruntownych remontów.

Za dość niecodzienny punkt na planie Zagrzebia można z pewnością uznać Muzeum Zerwanych Związków. Jak często bywa przy tak oryginalnych projektach, punktem wyjścia do jego utworzenia była osobista historia. Twórcy sami byli w związku, ale po jego zakończeniu postanowili zostać przyjaciółmi i…stworzyć właśnie tę ekspozycję. Jej centrum stanowią recz jasna rzeczy, które nawiązują do nieudanych relacji tych, którzy dostarczają poszczególne eksponaty. Założone w 2010 roku muzeum otrzymało także nagrodę.

Jeśli najbliższy urlop będziemy spędzać w Chorwacji, dobrze będzie wymienić jakąś sumę na tamtejsze kuny, bo tak nazywa się waluta Chorwacji. Na szczęście obecnie naprawdę wiele kantorów oferuje opcje wymiany walut nieco mniej oczywistych niż te bardziej typowe jak euro, czy funt. Zresztą trzeba tu chyba zaznaczyć, że od przyszłego roku, także i kraj ze stolicą w Zagrzebiu wejdzie do strefy euro. Przez jakiś czas, będą jednak uznawane obie waluty.

Jeśli jednak poza Chorwacją chcielibyśmy odwiedzić inne wakacyjne destynacje w sieci kantorów Tavex dostaniemy także od ręki inne waluty, jak na przykład waluta Turcji
czy nawet tak egzotycznych miejsc jak waluta Chin czy waluta Kuwejtu! Dodatkowo sieć oferujemy swoim klientom walutę z dostawą pod same drzwi, czyli walutę z dostawą!