Czym podzielić jeden pokój?

Czym podzielić jeden pokój?

Większość dzieci dzieli pokój z rodzeństwem przynajmniej przez pierwsze lata życia. Nie zawsze podyktowane jest to brakiem miejsca – dzieci po prostu lubią mieszkać razem i bawić się we wspólnej przestrzeni. Z czasem jednak warto zastanowić się nad tym aby wydzielić dla każdego z osobną strefę w pokoju, szczególnie jeśli dzieci zaczynają różnić się od siebie upodobaniami. Podpowiadamy jak to zrobić aby pokój nadal był funkcjonalny a remont nie zrujnował domowego budżetu.

 

Kiedy warto podzielić pokój dziecięcy?

Większość małych dzieci dzieli pokój z rodzeństwem i jest to zwykle doskonałe rozwiązanie. Nawet jeśli możliwości lokalowe na to pozwalają to duża część rodziców i tak robi na tym etapie wspólną sypialnie i bawialnię. Dla rodziców jest to duże ułatwienie szczególnie podczas wieczornego usypiania. Dzieci, które cały dnie bawią się razem również są zadowolone ze wspólnej przestrzeni. 

Sytuacja zmienia się gdy dzieci zaczynają dorastać a my nie mamy na tyle miejsca aby dla każdego wygospodarować osobny pokój. Odrębna przestrzeń przydaje się szczególnie w okresie kiedy dzieci zaczynaja swoja przygodę ze szkołą. Warto wówczas zadbać o to aby każde z dzieci miało swoje biurko i wolną przestrzeń do nauki. Jest to ważne zwłaszcza wtedy, gdy tylko jedno z dzieci chodzi już do szkoły. Niezbędne jest wówczas wydzielenie w pokoju strefy, do której nie wkradają się zabawki i inne rozpraszacze młodszego rodzeństwa. 

Spora różnica wieku również jest tutaj czynnikiem sprzyjającym podzieleniu pokoju, gdyż każde z dzieci ma wówczas inne potrzeby i zainteresowania. Najczęściej małe mieszkanie zmusza nas do ulokowania dzieci w różnym wieku w jednym pokoju. Jeśli różnica jest bardzo duża to warto rozważyć podzielenie pomieszczenia na dwa odrębne, nawet malutkie pokoje. Podobnie jeśli są to dzieci różnej płci. Jednak mając w domu np. dwie dziewczynki o kilkuletniej różnicy wieku, spokojnie podzielimy ich pokój w mniej inwazyjny i kosztowny sposób.  

 

Czym podzielić jeden pokój?

Jak zrobić ściankę z regałów i podzielić nią pokój?

Stawianie ścianek działowych w pokoju oznacza zwykle spory remont, który niesie ze sobą równie duże koszty. Ponadto nie zawsze układ pokoju pozwala na podzielenie go na pół ponieważ okna są tylko na jednej ścianie i jeden pokój byłby ich pozbawiony. W tej sytuacji doskonałym sposobem na wydzielenie stref w pokojach dzieci jest podzielenie go regałami. Regały dla dzieci to meble, które znajdują się w zasadzie w każdym domu. Są one wygodne i funkcjonalne a maluchy same mogą utrzymywać na nich porządek. Ściankę z regałów możemy dostosować do naszych potrzeb i ustawić je na preferowanej przez nas wysokości. Mogą to więc być niskie regały, które będą dzieliły pokój małych dzieci na strefy ale i wysokie modele, tworzące ściankę działową. Nie uzyskamy dzięki temu rozwiązaniu dwóch niezależnych pokoi ale pozwolimy dziecku na odrobinę prywatności. Ścianka z regałów nie zabiera światła, dlatego możemy nią dzielić pokoje o różnym układzie, nawet te z jednym oknem. Ponadto ścianki nie muszą być montowane na całej szerokości pokoju, spokojnie mogą to być tylko częściowe przesłony, które oddzielają np. część sypialnianą dając dzieciom więcej prywatności.

 

Meblościanki dziecięce – sposób na wydzielenie stref dla uczniów

Dzieci w wieku szkolnym szczególnie potrzebują komfortowych warunków do nauki i odpoczynku. Dzielenie pokoju z rodzeństwem w tym wieku nie zawsze jest łatwe i każda z pociech marzy o kawałku przestrzeni tylko dla siebie. W takiej sytuacji doskonałym sposobem na wydzielenie takiego miejsca jest zastosowanie w pokoju meblościanek dla dzieci, które w prosty sposób stworzą odrębne strefy w pokoju zapewniając przy tym wszystkie niezbędne meble. Zestawy składają się często z szafy, biurka i łóżka znajdującego się nad biurkiem. Wejście na łóżko z kolei stanowią schodki, które jednocześnie są pojemnymi szufladami. Ten rodzaj mebli wymaga jednak pomieszczenia odpowiednio dużego i najlepiej bez skosów. Warto jednak w nie zainwestować ponieważ jest to naprawdę ciekawe i praktyczne rozwiązanie do pokoju rodzeństwa. Takie kompaktowe meblościanki ułatwiają również podzielenie pokoju np. ażurową ścianką, ponieważ wszystkie niezbędne meble każdego z dzieci znajdują się razem.

 

Inne sposoby na podzielenie pokoju

Mniej inwazyjnym sposobem nie tyle na podzielenie pokoju co wydzielenie stref jest zabawa kolorem. Metoda ta sprawdza się szczególnie w pokoju chłopca i dziewczynki, którzy z reguły mają inne upodobania kolorystyczne. Nie musi to być oczywiście stereotypowy podział na różową i niebieską część, jednak bardzo często dzieci lubią inne barwy ale i inne grafiki. Ciekawym sposobem jest zastosowanie tapet z wzorami i elementami bajkowymi, które odzwierciedlają zainteresowania rodzeństwa. Ważne jednak aby były to delikatne wzory i mniej jaskrawe kolory. Duże fototapety w intensywnych kolorach wprowadzają niepotrzebny chaos. 

Mniejszym dzieciom wystarczą osobne maty lub dywaniki przypisane ich własnej części pokoju. To również tworzy wrażenie stref  każdego z dzieci.