Dlaczego warto rozpocząć psychoterapię dla par?
Podjęcie decyzji o skorzystaniu z terapii dla par może wydawać się bardzo dużym krokiem.
Polega ona na przyznaniu, że w twoim związku nie wszystko układa się idealnie, co często jest trudne do zrobienia. Często pomysł wizyty u terapeuty małżeńskiego schodzi na dalszy plan ze względu na obowiązki czy niechęć do uczestniczenia w terapii, warto jednak zdobyć się na taki krok, aby rozwiązać konkretne problemy czy nieporozumienia w swoim związku.
Gabinet psychoterapii dla par i małżeństw
Jednym z najczęstszych powodów poszukiwania terapii dla par jest potrzeba pomocy w przezwyciężeniu poważnego naruszenia zaufania. Być może była to niewierność, być może była to sprawa emocjonalna, kłamstwa lub oszustwo dotyczące pieniędzy. W każdym razie w odbudowie zaufania można często pomóc terapia dla par poprzez ustanowienie forum, na którym obie strony mogą swobodnie wyrażać swoje uczucia i emocje oraz mieć poczucie bezpieczeństwa. Wiele par korzysta z pomocy psychoterapeuty, gdy coraz częściej pojawiają się kłótnie, konflikty i nieporozumienia, które stale narastają i powodują coraz więcej problemów w związku.
Często jednym z najbardziej zauważalnych efektów terapii par jest poprawa komunikacji i znaczna poprawa jakości związku, osiągnięcie porozumienia. Podobnie jak w przypadku terapii indywidualnej, czasami terapia par przydaje się nie tylko do rozwiązywania problemów, ale także do ich identyfikacji. W związkach często pojawiają się wczesne oznaki, że interakcje stają się niezdrowe lub dysfunkcyjne. Nie oznacza to, że jedna osoba jest winna, ale raczej, że sam związek mógłby zostać ulepszony, a psychoterapia jest często bardzo korzystnym sposobem do rozpoczęcia tego procesu.
Gabinet psychoterapii dla par i małżeństw znajdziesz na stronie https://inrelatio.pl/psychoterapia-dla-par-i-malzenstw/. Sposób, w jaki para radzi sobie z konfliktem, jest jednym z najlepszych zapowiedzi tego, czy ich związek będzie trwał. Jeśli ty lub twój partner zamykacie się w sobie, atakujecie nawzajem, stajecie się mściwi lub pasywno-agresywni, są to dysfunkcyjne sposoby radzenia sobie z konfliktami, co znacznie pogarsza pierwotny problem. Trzeba zatem nad takimi zachowaniami pracować wspólnie na terapii, odkryć przyczyny tego typu sytuacji i jak je zmienić.