Indeks glikemiczny pomoże doborze diety dla cukrzyka

Indeks glikemiczny pomoże doborze diety dla cukrzyka

Indeks glikemiczny (IG) to wartość przypisywana żywności w zależności od tego, jak wolno lub jak szybko żywność ta powoduje wzrost poziomu glukozy we krwi.

Znane również jako „cukier we krwi”, poziomy glukozy powyżej normy są toksyczne i mogą powodować ślepotę, niewydolność nerek lub zwiększać ryzyko sercowo-naczyniowe. Produkty spożywcze o niskim indeksie glikemicznym mają tendencję do uwalniania glukozy powoli i równomiernie. Pokarmy o wysokim indeksie glikemicznym szybko uwalniają glukozę. Pokarmy o niskim IG mają tendencję do wspomagania odchudzania, podczas gdy pokarmy o wysokiej skali pomagają odzyskać energię po wysiłku lub zrównoważyć glikemię. Biegacze długodystansowi preferowaliby żywność o wysokim indeksie glikemicznym, podczas gdy osoby z cukrzycą przedwstępną lub pełną, musiałyby skoncentrować się na żywności o niskim IG. Organizmy osób z cukrzycą typu 1, a nawet niektóre z typem 2, nie są w stanie wyprodukować wystarczającej ilości insuliny – co pomaga w przetwarzaniu cukru we krwi – co oznacza, że mogą mieć nadmiar glukozy we krwi. Powolne i równomierne uwalnianie glukozy w produktach o niskiej glikemii jest pomocne w kontrolowaniu poziomu glukozy we krwi. Aby ocenić IG, lekarze podają ochotnikom bez cukrzycy testowy pokarm zawierający 50 gramów węglowodanów.

W innym dniu dali uczestnikom kontrolny pokarm, taki jak biały chleb lub cukier, który ma taką samą ilość węglowodanów. Następnie porównali poziom cukru we krwi w regularnych odstępach czasu dla obu produktów, co oznacza, że IG jest po prostu sposobem na porównanie wpływu różnych produktów na poziom glukozy we krwi. Im wyższy jest IG przewodu pokarmowego, tym szybciej podnosi poziom glukozy we krwi. Jedzenie o wysokim IG może powodować wzrosty poziomu cukru we krwi, a następnie gwałtowny spadek poziomu cukru we krwi. Gdy poziom cukru we krwi spada, człowiek może odczuwać głód. Jedzenie tylko produktów o wysokim IG może powodować przejadanie się, ponieważ po jedzeniu szybko poczuje się głodny. Tabelę indeksu glikemicznego można sprawdzić na stronie https://www.fitxpress.pl/indeks-glikemiczny/. Dowiemy się jaki pokarmy warto spożywać, a których powinniśmy raczej unikać.