Pościel flanelowa sprawdzi się idealnie w chłodnych miesiącach
Flanela używana do produkcji prześcieradeł i pościeli zazwyczaj składa się w 100 procentach z bawełny, dostępnej w jednolitych kolorach, oraz wielobarwnych nadrukach wysokiej jakości.
Pościel najlepiej jest zmienić na flanelowe poszewki wtedy, gdy po raz pierwszy zauważysz chłód zbliżającej się jesieni i zimy. Jest to materiał gruby i ciepły, więc w lecie wielu osobom może być pod taką pościelą zbyt gorąco, ale w chłodne noce sprawdzi się odpowiednio, zapewniając nam odpowiedni komfort snu. Pościel flanelowa ma szczotkowaną meszkę, zwykle po obu stronach, co sprawia, że tkanina jest miękka i przytulna w dotyku, dzięki czemu idealnie nadaje się na pościel w zimne miesiące. Kiedy bawełna i włókna sztuczne są połączone we flaneli, pościel taka ma dłuższą żywotność niż gdyby była wykonana tylko z bawełny.
Szczotkowana powierzchnia flaneli pomaga w zatrzymywaniu powietrza i ciepła ciała, a jednocześnie pozwala skórze oddychać.
W porównaniu z polarem lub innymi włóknami sztucznymi, flanelowa pościel zapewnia ciepło, ale nie powoduje przegrzania i spocenia. Tkanina jest wykonana ze splotu płóciennego lub diagonalnego, a proces szczotkowania podczas produkcji powoduje, że tworzą się małe komórki, które zatrzymują powietrze, ale jest również odpowiedzialny za uczynienie tkaniny tak miękką i przyjemną w dotyku. Pościel flanelowa ma również zdolność odprowadzania wilgoci z ciała, ponieważ jest to materiał bardzo chłonny. Ze względu na szczotkowaną powierzchnię flanela ma tendencję do tworzenia na jej powierzchni mechacenia w postaci małych okrągłych kulek zwanych pillingiem. A jeśli kupiłeś flanelę wykonaną z bawełny, spodziewaj się, że po pierwszym praniu tkanina może się nieco skurczyć. Jeśli pościel flanelowa zawiera mieszankę bawełny i tkaniny sztucznej, prawdopodobieństwo mechacenia się lub kurczenia będzie mniejsze. Flanelowa pościel jest niezwykle łatwa w pielęgnacji, wystarczy ją wyprać w ciepłej lub zimnej wodzie i wysuszyć. Nie używaj zmiękczacza do tkanin flanelowych, ponieważ w rzeczywistości usztywnia to materiał i pogłębia problem mechacenia.