Jak pozbyć się uporczywego chrapania?
Wiele osób cierpi na chrapanie, ocenia się że 1/3 dorosłych osób cierpi na mniej lub bardziej hałaśliwe chrapanie.
Wynika to z wielu różnych czynników naszego trybu życia, diety, ale także ułożenia podczas snu. W większości przypadków chrapanie jest głośne i denerwujące, ale nie jest niebezpieczne. Jednak często ukrywa to niebezpieczny zespół bezdechu sennego z nocnymi przerwami w oddychaniu. Raz po raz dana osoba jest chwilowo bez tchu, małe ataki duszenia przerywają sen i mogą mieć konsekwencje. W mózgu brakuje tlenu, uwalniają się hormony stresu, wzrasta ciśnienie krwi, co prowadzi do zwiększonego ryzyka udaru i zawału serca. Około 60 do 80 procent mężczyzn w wieku powyżej 50 lat chrapie, chrapią także kobiety zwłaszcza po menopauzie. Oprócz spożywania alkoholu i otyłości do najczęstszych przyczyn należą zwężenie górnych dróg oddechowych spowodowane powiększeniem lub rozluźnieniem tkanek miękkich w nosie i gardle. Zwykle, kiedy oddychasz, powietrze swobodnie przepływa przez gardło do płuc. Ale napięcie mięśni w ciele spada podczas snu także w gardle, języczku i podniebieniu miękkim. Luźna, miękka tkanka wprawiana jest w drgania, przez co powstaje odgłos chrapania. Chociaż chrapanie jest w większości przypadków nieszkodliwe, osoby, które chrapią, powinny zostać dokładnie zbadane.
Jeśli lekarz podejrzewa, że chrapanie może być niebezpiecznym zespołem bezdechu sennego, wysyła pacjenta na jedną noc do laboratorium snu.
Tam specjaliści obserwują sen i rejestrują liczne parametry, które pokazują, czy występują niebezpieczne przerwy w oddychaniu lub inne nieprawidłowości. W bezdechu sennym zwiotczała tkanka opada tak daleko do dróg oddechowych, że pacjent wielokrotnie cierpi na ataki uduszenia, a poziom tlenu we krwi spada. Kiedy chce,my uporać się z chrapaniem powinniśmy zacząć od sprawdzenia naszej pozycji w czasie snu, warto spać na boku. Czasem potrzebne okazać mogą się tabletki na chrapanie, dzięki którym nasze chrapanie nie będzie już tak głośne. Dobrym przykładem tego rodzaju leku jest http://sposobynachrapanie.pl/snoran-plus-sklad-dzialanie-opinie-czy-jest-skuteczny-i-bezpieczny/.